Зміни регуляторної політики, які почали діяти наприкінці 2019 року, вирішили питання відображення інформації про сімейні фермерські господарства в єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб підприємців. Це сприяло зростанню кількості фермерських господарств (ФГ) в Україні. Почали реєструватися невеликі господарства, а ті хто працював як ФОП, переходили у статус ФГ. Що ж сприяло такій тенденції та як зареєструвати своє фермерське господарство і не боятися цього, розповідає юристка, спеціалістка із залучення інвестицій Ольга Заставська у вебінарі, організованому Українським проєктом бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP). Матеріал засновано на доповіді спікера і подано прямою мовою.

Що потрібно для реєстрації ФГ?

Сімейне фермерське господарство можна зареєструвати, якщо мінімальний розмір вашої земельної ділянки 2 гектари. У законі написано, що фермерське господарство може бути на землі, яка належить на праві приватної власності або яка знаходиться у користуванні. Якщо не вистачає землі до двох гектарів, можна орендувати.

фермерське господарство

Процедура реєстрації сімейного фермерського господарства без набуття статусу юридичної особи проста і зручна. Якщо ФГ створюється членами сім’ї, то вони між собою підписують договір і він нотаріально посвідчується. Якщо господарство вже зареєстровано, а хтось із членів сім’ї є ФОПом, тоді просто подається заява про внесення змін у реєстраційну картку ФОП і додається копія цього договору. Реєстратор робить відмітку і все — ФОП буде мати статус сімейного фермерського господарства і може претендувати на всі бюджетні програми, які передбачаються для підтримки агровиробників, у тому числі й для фермерських господарств. Якщо вони реєструються таким чином, сімейне господарство зможе подати пакет документів для отримання фінансової підтримки на поворотній основі.

Якщо ж ви хочете зареєструвати господарство не лише з членами сім’ї, також потрібно підписати договір і створити сімейне фермерське господарство. Є можливість одноособово створити сімейне фермерське господарство підписавши декларацію. Її не потрібно реєструвати й посвідчувати нотаріально, вона підписується, якщо ви зареєстровані як ФОП. Якщо ж ви ще не зареєстровані, ви підписуєте цю декларацію, йдете і реєструєтесь, надаєте зразу разом з пакетом документів і копію декларації.

Які переваги дає реєстрація фермерського сімейного господарства?

По-перше, ви вже будете виробником сільськогосподарської продукції. 

По-друге, держава розробила дуже цікаву програму щодо підтримки таких сімейних фермерських господарств ― доплату за єдиним соціальним внеском. Програма розрахована на 10 років. Тобто ви реєструєтесь платником 4 групи оподаткування, подаєте в податкову службу пакет документів, що ви хочете отримувати цю доплату. У перший рік ви платите всього 10% від тої суми, яку повинні сплачувати за себе, або за членів сім’ї, які є членами сімейного фермерського господарства. Держава буде доплачувати 90%. На другий рік ви сплачуєте 20%, а держава доплатить 80%. І так ця програма розрахована на 10 років. 

По-третє, у вас є можливість працювати у правовому полі і мати доступ до ринків, збуту, кредитів і підтримки. Реєстрація дає можливість отримувати це у спрощеному режимі.

Також варто додати, що у першому читанні прийнято законопроєкт, який передбачає створення державного аграрного реєстру. Реєстрація у ньому всіх агровиробників буде обов’язковою. Відповідно доповнень і змін, які готуються до другого читання, то надалі реєстрація буде обов’язковою для отримання будь-якої державної підтримки, що дуже зручно. Плюс в аграрному кабінеті, який утвориться під час реєстрації, можна буде отримувати будь-яку консультацію від операторів, які будуть обслуговувати фермерів. І одним із напрямків створення реєстру є ведення статистики — хто отримує державну фінансову підтримку, того чи іншого напрямку. І на підставі цих даних будуть розроблятися програми на наступні роки.

Яку форму власності ФГ краще обрати?

Якщо ви плануєте, що ваше фермерське господарство буде розвиватись і нарощувати земельний банк, у цьому випадку краще реєструвати юридичну особу, яка може брати найманих працівників як сезонних, так і постійних. Якщо ж не плануєте збільшувати земельний банк понад 20 га, то вам буде зручно буде створити сімейне фермерське господарство без статусу юридичної особи. Там більш спрощена система звітів і бухгалтерського обліку. Якщо ви не визначились, то є центри, де можуть допомогти проаналізувати вашу фінансову діяльність, або вибрати культуру. Ви можете розраховувати на підтримку як від держави, так і підтримку, скажемо так, не державних організацій. Єдине, до чого ви повинні бути готовими, так це до того, що у зараз все швидко змінюється. Постійно прийдеться вчити нові технології, побажання клієнтів. Потрібно буде пристосовуватись до цих змін, вивчати нові технології вирощування, або нові технології збуту, шукати нові ринки.

У чому полягає основний страх реєструвати малий бізнес?

По-перше, всім страшно починати: страх невідомого, відсутність впевненості, бізнес-навичок, страх осуду. Але потрібно робити перший крок. Наприклад, коли ви у дитинстві вперше сіли на велосипед було страшно, а потім навчилися і можна їздити. Тут допомагає підтримка родини, друзів які займаються подібною діяльністю. Якщо немає впевненості, можна переглянути, наприклад, сайт Українського проєкту бізнес розвитку овочівництва (UHBDP), там є чудові історії тих, у кого вийшло. Щодо бізнес-навичок, ніхто не народжується зі знаннями, як вести бухгалтерський облік, або як піарити свою продукцію. Тут потрібно весь час навчатись, тим паче, що зараз дуже багато ресурсів, можливостей завдяки інтернету.

Які напрями діяльності обирають новостворені фермери?

Я 19 років пропрацювала головним спеціалістом Запорізького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств і тому мені більш знайома Запорізька область. І на її прикладі можу сказати, як розвивається фермерство. У середньому земельний банк новостворених фермерських господарств Запорізької області коливається від 20 га до 100 га. Розбіжність пов’язана з тим, що деякі господарства утворюються на своїх земельних паях і починають господарювати, а деяким пощастило, вони змогли взяти в оренду земельну ділянку. 

Щодо напрямків діяльності, на жаль, більшість обирають олійні та зернові культури. Для господарств у яких від 50 до 100 га це зрозуміло. Але для маленьких господарів — це не дуже ефективні культури, і не той напрямок, на якому буде високий дохід. Говорячи про маленькі фермерські господарства, які займаються медом або овочевою групою, то вони можуть бути дуже прибутковими і отримувати фінансову підтримку. У 2019 році таку підтримку отримало 3 сімейних фермерських господарства, при тому, що вони тільки були зареєстровані і зразу отримали фінансову підтримку на поворотній основі і в цьому році одне сімейне фермерське господарство отримало фінансову підтримку на поворотній основі.

На яку допомогу може розраховувати фермер, який щойно створив господарство?

Політика держави змінилася, зараз підтримка людей які хочуть створити бізнес на сільській території є пріоритетом. Ви можете звертатися у свої ОТГ і отримувати інформацію. Громади, які не можуть надати вам допомогу у тому чи іншому питанні, можуть звертатись або в Департамент сільського господарства, або до Державного фонду підтримки фермерських господарств, щоб отримати додаткову консультацію.

Якщо ви хочете дізнатись, як реєструвати фермерське господарство, які бюджетні програми існують, ви завжди можете самостійно звернутись у регіональне відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств. Зараз всі сили направлені на те, щоб людина яка хоче зайнятись бізнесом, отримала повну інформацію як, де і куди йому піти, із якими документами і що його буде чекати в майбутньому. Тобто як звітувати, яку вибрати форму оподаткування, які дозвільні документи потрібно отримати, як їх отримати. Інформація не закрита, її розповідають, було б тільки бажання.

Реєструючи своє господарство ви можете претендувати на програму отримання компенсації за посадковий матеріал багаторічних насаджень, безвідсоткові кредити Також отримання компенсацій на холодильне обладнання, лінії переробки, обладнання іноземного виробництва для обробітку садів та виноградників. Ці компенсації передбачені постановою кабінету міністрів 587. Також, я думаю, будуть цікаві і державні бюджетні субсидії для новостворених фермерських господарств, які йдуть через український державний фонд. Компенсація дорадчих послуг, які передбачаються 106 постановою. Треба лише звертатись.

https://kurkul.com/spetsproekty/940-yak-zareyestruvati-fermerske-gospodarstvo-i-chomu-ne-varto-boyatisya-tse-robiti

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 0 Оцінка: 0]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я